Život pôvodných obyvateľov

Podľa zachovaných urbárskych listín základ obce tvorila urbariálna pôda, na ktorej hospodárili sedliaci a hofieri. Za používanie pôdy odvádzali peňažnú, naturálnu a robotnú rentu. Pestovala sa pšenica, jačmeň a ovso.
Vo zvýšenej miere sa pestovalo konope, vínna réva a sčasti chmeľ. Konope sa poskytovalo na výrobu plátna a konopné semeno rozdrvené so sušenými hruškami sa používalo ako posýpka na múčne jedlá.
Vinohradníctvo slúžilo predovšetkým ako zdroj príjmov. Víno sa mohlo predávať 5x v roku: na Veľkú noc, 13.júna, 24.septembra, 11.novembra a na Vianoce.
Z ostatných plodín sa pestovala šošovica, fazuľa, cicvor, hrach, kapusta a cibuľa.
V domoch chovali  kone, kravy, voly, ovce, kozy, prasce a aj včely.
V 17.storočí sa rozšírilo ovocinárstvo a pestovanie šafránu. Šafrán preslávil obyvateľov Horných Vesteníc vo svete. Sušené blizny a čnelky rastliny sa používali ako farbivo pri príprave jedál, liekov, kozmetických prostriedkov a maliarskych farieb. Šafrán bol mimoriadne kvalitný a obchodníci s ním chodili až do Talianska a Chorvátska.
V druhej polovici 19.storočia rozšírili obchodníci sortiment o sušené ovocie.
Začiatkom 19.storočia perenospóra zničila vinice a začalo sa rozširovať ovocinárstvo. Pestovali sa hlavne jablone. Veľkým prínosom bolo zavedenie štepenia. Ovocie sa sušilo, zo sliviek sa varil lekvár a pálili sa alkoholické nápoje.
Kôstky zo sliviek po vypálení sa vysypali do potoka, umyli sa a v zime sa rozbíjali a z jadier sa lisoval olej. Ovocie sa sušilo na „leskách“ v sušiarňach z nepálenej hliny, neskôr z kameňa a pálenej tehly.

Murovaná sušiareň

V rokoch 1928-1929 mrazy zničili väčšiu časť ovocných stromov. Keďže vesteničiari sa špecializovali na ovocinárstvo, snažili sa tieto škody rýchlo nahradiť. Uskutočnila sa hromadná výsadba nových stromkov a obchodovalo sa aj s „ovocím na koreni“ – to znamenalo, že vesteničiari kupovali z jari budúcu úrodu, hlavne v Moravciach, Látkovciach, Klátovej Novej Vsi. Keď kúpili, až do dozretia sa museli stromy strážiť. V čase dozrievania celé rodiny aj s deťmi odchádzali na niekoľko týždňové oberačky. Obraté ovocie sa snažili predať, čo zostalo, spracovalo sa doma.
V zimných mesiacoch vesteničiari pracovali v horách a na vozoch furmanili. Po večeroch sa schádzali na driapanie peria. Chlapi v zime plietli košíky, robili metly, strúhali poryská, opravovali náradie, postroje a starali sa o statok.
Driapanie peria
Január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
meniny má: Gejza

Prehľad noviniek:

Počasie na Slovensku: